OK, I took the bait and decided to make ice cream. How is making your own ice cream supposed to be cheaper than buying? I have only just put the fruit on the stove so I don't know how mch it will make exactly but I can tell you that it has not been that much cheaper than buying. Here is the rough breakdown : £3 pounds for the blackberries, about 50p for the cream, plus sugar and electricity. I'd say it's about the same as buying.
June