See, my boxes were heavy (lots of books--too many for m-bags) and even with the price going down to $3/lb a typical box would have cost me about $150--just for one box! Keep in mind that the shipment size is for the total grouping of boxes. Where you have different sized boxes, all together they may take up a bit more room than the sum of each box's size because of how they fit together. At 15 boxes, I'm guessing you are still under the size limit, but it may be cheaper still to use upakweship. Check out your different options. I say call and get a free quote from them and call the others. I only had 20-30 boxes (all but three were Uhaul small boxes) and upakweship was tons cheaper for me than UPS or such. Plus, since you live in LA, which is one of their major shipping areas, it will cost you a lot less than it did me. I had to also pay for them to get it from Idaho to a port, and I still felt it was a reasonable price and she helped me through it all.