While I'm not too much help, I would first assess what kind of convenience foods you are buying-anything from frozen dinners to pre-cut/washed lettuce. That stuff is much more $$$ than natural, whole foods, in my opinion. Even if you're not into whole foods, even extras like cans of soda versus 2 liter bottles, 100 calorie packs versus a bag you portion up yourself, etc. Even say like, boneless/skinless chicken breast is way more expensive per pound that a whole chicken. When I lived with my ex-boyfriend, he loved convenience foods that he could pop in the microwave- chef boyardee, lean pockets, uncle bens rice bowls, frozen pizza, etc. Talk about $$$. I got so sick of it, once he moved out, my grocery bill went from about $800/month for two people to only about $150/month for one person- and because most stuff isn't packaged for just 1 person, I have extra food sometimes- so I would say that if I had someone living with me who ate like me, I could spend about $250-$300 on food. I buy lots of veggies (fresh, frozen, canned), whole grains, some small bits of meat (usually an accent), fruits, not too many sweets or deserts, etc- and make say like my own mac n cheese, rather than from a box, that kind of thing. You have to like cooking though to go my way.